Den záchranářů 2018

Publikováno

Den záchranářů Kolín 2018

Tak jako v minulých letech, i letos v květnu se v Kolíně konal Den záchranářů. O co jde? Máme díky němu možnost poznat „na jednom místě“ práci různorodých složek záchranného systému, i to, jak vzájemně spolupracují v případě, že je z nějakého důvodu (dopravní nehoda, požár, úraz apod.) potřebujeme.

Co bylo k vidění dopoledne

Návštěvníci, kterých bylo letos opravdu hodně, vesměs rodin s dětmi, se tak mohli na kolínském náměstí seznámit s několika hasičskými týmy a jejich technikou, s prací a vybavením policie, činností zdravotních záchranných služeb apod. Pro děti (i dospělé) byla možnost vlézt si do sanitky, sednout si za volant hasičského auta, namalovat soutěžní obrázek, nechat se zavřít v „antonu“, potěžkat policejní zbraně nebo se na figuríně naučit správné provedení masáže srdce.

Odpolední program u řeky

Odpolední program probíhající na Kmochově ostrově a v okolí lávky na Zálabí pak nabídl přílet helikoptéry, sehrané zadržení pachatele policií, ukázku výcviku policejních koní, práci vodních záchranářů atd. Zlatým hřebem pak byla v amfiteátru na Kmochově ostrově sehraná vážná autonehoda dvou osobních aut, doplněná zasvěceným komentářem. Zde jsme mohli na vlastní oči vidět, jak zdánlivě rozdílné složky integrovaného záchranného systému (hasiči, policie, záchranka) dokáží v případě potřeby vzájemně skvěle spolupracovat a podporovat se.

Věřím, že si v průběhu celého dne spousta lidí mnohokrát připomněla a uvědomila, že „hasiči, záchranáři a policajti“ nejsou jen anonymní službou, která k nám má povinnost vyjet kvůli kdejakému našemu rozmaru nebo důsledku naší nezodpovědnosti, ale jsou to především lidé jako my, kteří mají své životy, rodiny, děti, a k tomu neuvěřitelně náročné povolání, jehož každodenní vykonávání si mnozí, co sedáváme před den v kancelářích a stěžujeme si na hlouposti, jen stěží dokážeme představit. Den záchranářů je oslavou jejich obětavé práce.