Novorozenecké focení: časté dotazy

Publikováno

Novorozenecké focení v Rodinném fotoateliéru v Kolíně

Níže naleznete často kladené dotazy ohledně focení novorozených miminek (tzn. newborn focení).

Kdy je nejvhodnější fotit novorozence? 

Tady platí pravidlo, že čím dříve přijdete, tím lépe. Ideální je to kolem 7.-10. dne po narození, maximálně do 14 dnů od porodu. V tomto věku se s miminkem nejlépe pracuje, jelikož bývá ještě hodně spavé. Hlavním důvodem, proč se miminka fotí ve spánku (když pomineme uměleckou stránku věci) je to, že většina novorozeňátek se nedá dlouho fotit v bdělém stavu. Často pláčou, hází nožičkami nebo si ručičkami zakrývají obličej.

Co když nemůžu přijít na focení hned po narození miminka?

Pokud focení do 14 dnů není možné, např. ze zdravotních důvodů, můžete dorazit samozřejmě i později. Miminka fotím v každém věku, ale připravte se na to, že u staršího miminka to může být výrazně náročnější a bude potřeba často miminko konejšit a dělat přestávky.

Jak se mám objednat na focení, když nevím přesné datum, kdy se miminko narodí?

Novorozenecké focení si rezervujte ideálně ještě před porodem, stačí se se mnou spojit telefonicky nebo e-mailem a sdělit datum porodu. Tak máte focení jisté. Až se miminko narodí, hned se mi prosím ozvěte (klidně napište rovnou z porodnice) a domluvíme si pevný termín. Volné místo pro vás určitě najdu! Pokud z jakéhokoli důvodu nebudete moci po narození přijít, budu ráda, když mi to dáte vědět.

O novorozeneckém focení jsme se dozvěděli až po narození našeho drobečka, má vůbec cenu se ještě zkoušet objednat?

Určitě ano, pro novorozence si nechávám v diáři volné termíny.

Miminko má novorozeneckou žloutenku nebo novorozenecké akné, můžeme dorazit na focení?

Ano, můžete, zbytečně focení kvůli tomu neoddalujte. Poradím si s tím při následných úpravách.

Máme miminko těsně před odjezdem do fotoateliéru nakrmit, či nikoli?

Po dlouholetých zkušenostech vím, že to vůbec nemá na průběh focení vliv. Nakrmte miminko dle potřeby doma nebo po příjezdu do ateliéru.

Máme se snažit doma miminko unavit a nenechávat ho moc spinkat, aby pak spinkalo na focení?

Nedoporučuji to. Již se mi několikrát stalo, že to tak rodiče praktikovali a miminko pak mělo narušený režim a nemohlo vůbec “zabrat”.

Chtěli bychom vyfotit miminko, i když nespí. Je to možné?

Vím, že pro vás rodiče jsou tyto snímky velmi cenné, proto se vždy snažím vyfotografovat i takovéto záběry.

Musíme mít na focení miminka něco speciálního?

Nemusíte. 🙂 Stačí jen běžné potřeby pro miminko (látkové plenky, plenky na přebalování apod.) a jeden obleček na společné focení. Pokud nekojíte, vezměte s sebou dostatek mléka – více porcí. Miminko při focení více krmíme, aby bylo spokojené. Opravdu hodně často se stává, že je pak tatínek vyslán pro novou krabici kojeneckého mléka, jelikož nestačí to, co si donesete z domova. Pokud máte dudlík, nezapomeňte na něj také. Hodně focení usnadní.

Rekvizity, které vidíme na fotkách, máte v ateliéru, nebo si musíme donést své?

V ateliéru naleznete široký výběr fotorekvizit na focení miminek. Jsou k dispozici různé košíčky, vědra, mísy, korýtko, džbery, lavory a jiné nádoby na focení miminek. Dále kožešiny a deky v různých barvách, oblečky na miminko speciálně vyrobené na novorozenecké focení a pro holčičky samozřejmě čelenky.

Fotí se jen samostatně miminko, nebo i s rodiči?

Záleží na vás, co si přejete. Fotit můžeme jen miminko, ale samozřejmě i společné fotografie vás s miminkem nebo třeba starším sourozencem. Je to zahrnuto v ceně balíčku bez dalších příplatků.

Moc se nám líbí fotky novorozeňátek, ale máme z focení obavy.

Na focení máme vyčleněn dostatek času, aby vše mohlo probíhat v klidu bez zbytečných stresů. Obavy nechte doma. Poté, co nafotíme společné fotografie, můžete v klidu odpočívat a jen dohlížet na váš malý uzlíček. Postarám se o uspávání, i pochovám, pokud se mu něco nebude líbit. Mám na to už své osvědčené triky. 🙂 Miminko nikdy nenechávám plakat, chovám ho tak dlouho, jak je potřeba, aby bylo spokojené.

Doba focení je opravdu 2-3 hodiny? Zdá se nám to strašně dlouho.

Délka focení se odvíjí od spolupráce a potřeb miminka, tj. zhruba 2-3 hodiny. Tato doba se vám může zdát neúměrně dlouhá, ale zahrnuje hlavně krmení a uspávání miminka. Samotné focení zabere jen zlomek času. Na miminko není dobré spěchat. Uvidíte sami, že občas by bylo potřeba tuto dobu ještě prodloužit.

Máte-li jakékoli jiné otázky, neváhejte mne kontaktovat. Ráda je zodpovím.

Budu se těšit na setkání při focení. 


Užitečné odkazy: